Renklerle Tedavi

Yazar: Fadime Şengezer Okunma: 880 Yayınlanma Tarihi 14 Mar 2019 Yorum: 0

Renklerle tedaviye kromoterapi adı verimektedir. Çok eski çağlardan beri doğu kültüründen yaygın olarak kullanılan kromoterapi günümüzde batıda da etkili olarak kullanılmaya başlanmıştır. Her rengin vücutta şakralarda karşılığı bulunmaktadır. Şakralar vücudun enerji merkezleridir ve modern tıpta yerleri endokrin sistemi bezlerine denk düşmektedir. Şakralardaki enerji dengesizlikleri sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Bu dengesizlikleri düzeltmek için ilgili şakranın renklerinden yararlanılmaktadır. Tedavide uygun rengi ışık halinde vücuda vermek, uygun renkli bir taş taşımak, ya da uygun renkle meditasyon yapmak gibi çeşitli yöntemler kullanılır. Ayrıca kıyafetlerinizi ve bulunduğunuz ortamı sağlık sorununuzla ilgili renkle ilgili düzenleyerek ilginç sonuçlarda alabilirsiniz. 
Renk terapide 60 wattlık renkli lambalar kullanılır. Eğer renkli lambalar yoksa bunun yerine 75 Watlık normal lambalar alınır ve önüne renkli filtreler yerleştirilebilir ya da cam boyayla ampüller boyanabilir. Aşağıda renklerin değişik kullanım alanlarını ve renk terapi yapacaksanız önemli uyarılar bulacaksınız. 

Kırmızı renk: Kırmızı renk 1.şakrayla (kök şakra) ilgilidir. 1. şakra vücutta makat ile cinsel organlar arasında bulunmaktadır. Kök salmak ve dünyada kendimizi ait hissetme duygularımızla ilintilidir. Salgılama anüs ve kalın bağırsak kas sistemi ve adipoz dokusu bu şakrayla ilişkilidir. Burun ve koku alma duygusu ile de bağlantısı vardır. Bu konularda sağlık sorununuz varsa kırmızı renkten yararlanabilirsiniz. İç çamaşırını kırmızı giyin, kırmızı bir takı takın kırmızı aksesuarlar bulundurun, güneşin batışını ya da doğuşunu seyredin, kırmızı renkle meditasyon yapın. Yapabiliyorsanız kırmızı bir ampul kullanarak ve geceleri 5 dakika kırmızı ışıkta oturarak bile çok olumlu sonuçlar alabilirsiniz. (Daha uzun oturmayın) Kırmızı renk bitkilerle beslenme de sağlığınız üzerinde olumlu etki yapacaktır. 
Dikkat: Asabiyet, gerginlik, ateş, ülser, yüksek tansiyon, iltihaplar, kızarıklıklar, şişkinlik hissi. Eğer başınıza kırmızı renk uygulayacaksanız 3 dakikadan fazla tutmayın. Uygulamadan sonra başınıza mavi bir bez koyun ve 2-3 dakika bekleyin. Kırmızı uygularken kendinizi çok rahatsız hissederseniz arkasından bir kaç dakika mavi renk uygulayın. 

Turuncu renk: Cinsel organlarin üzerinde yer alan 2. Şakrayla (sakral şakra ya da cinsel şakra) ilgilidir. 2.chakra cinsellik ve üretkenliği simgeler. Ayrıca maddi kazanımlar bu şakrayla bağlantılıdır. Cinsel organlar, lenfatik sistem, adet akıntısı, anne sütü, böbrek üstü bezleri ve organik sıvılar bu şakranın etkilediği sağlık konularıdır. Ayrıca dil ve tat alma duyusuyla da yakından ilgilidir. Eğer bu konularda bir sağlık sorunu yaşıyorsanız 2.chakranızda bir enerji dengesizliği olabilir. Bu durumda turuncu rengin size çok faydası olacaktır. Turuncu rengi üzerinizde ve çevrenizde daha çok kullanın. Turuncu renk ile meditasyon yapın. Turuncu bir lambanın ışığında her gün 10 dakika dinlenin ve dolunayı izleyin ve su kenarında uzun yürüyüşler yapin. Havuç, seftali, portakal, mandalina ve diğer turuncu renkli meyve ve sebzeleri yemeniz de sağlığınız konusunda çok olumlu etkiler yapacaktır. 
Turuncu renk renk terapide şu rahatsızlıklar için kullanılır; böbrekler, kabızlık, yorgunluk, çekingenlik, cinsel organlar, yetersiz süt salgısı, kısırlık (kadınlarda) 
Dikkat: Aşırı enerjik ve aşırı cinsel enerjisi olan kişilerde turuncu ışık kullanılmamalı. 

Sarı renk: Göbeğin yaklaşık iki parmak altında bulunan 3. şakrayla (solar pleksus ya da göbek şakra) ilgilidir. Bu şakra ego, bağımsızlık, azim ve kişisel güçle ilgilidir. Sindirim sistemi, karaciğer, böbrekler, kan ve pankreas 3. şakranın etkilediği fiziksel fonksiyonlardır. Ayrıca göz ve görme ile ilgili fonksiyonları da etkiler. Bu konularda bir sağlık sorununuz varsa 3. şakranızla ilgili bir enerji dengesizliği vardır. Bu durumda sarı rengin size çok büyük yararı olacaktır. Güneş ışığını seyredin, altın, bakır ya da çinko gibi objeleri üstünüzde bulundurun, sarı renkle meditasyon yapın, çevrenizde ya da kıyafetlerinizde sarı renk bulundurun. Greyfurt, mısır, muz, limon gibi sarı renkli bitkilerden yiyin. Yine sarı renk bir ampul alarak her akşam ışığında 10 dakika dinlenmeniz de sağlığınız üzerinde olumlu etki yapacaktır. Sarı renk çiçekler besleyin ve onları sıkça seyredin. 
Sarı renk, renk terapide şu rahatsızlıklar için kullanılır; sindirim sorunları, gazlanma, karaciğer sorunları, pankreas sorunları, şeker hastalığı, safra kesesi taşı, kramplar, depresyon, sinir bozukluğu
Dikkat: Sinirli olan kişiler en fazla 5-10 dakika sarı ışık kullanabilirler. 

Yeşil renk: Kalbin tam hizasında bulunan 4. şakra (kalp şakra) ile ilgilidir. 4. şakra kalp dolaşım, solunum ve bağışıklık sistemini etkiler. Bağışıklık hücrelerinin üretildiği timüs bezi bu bölgede bulunur. Dolayısıyla 4. şakrada herhangi bir enerji dengesizliği olduğunda genel olarak sağlık olumsuz etkilenecektir. Deri ve dokunma duygusuyla da bağlantılı olan bu şakradaki enerji dengesizlikleri cilt hastalıklarına yol açmaktadır. Bu konularda sağlık sorunları yaşıyorsanız yeşil renkten yararlanabilirsiniz. Kırlarda dolaşmak, evde bolca yeşil bitki bulundurmak, yeşil renkle meditasyon yapmak, yeşil bir ampulün ışığında oturmak ve yeşil sebzelerden bolca tüketmek son derece etkili olacaktır. 
Yeşil renk, renk terapide şu rahatsızlıklar için kullanılır; kalp hastalıkları, uykusuzluk, gerginlik, yüksek tansiyon, öfke, paranoya, bitkinlik, bağışıklık sistemi sorunları 
Dikkat: Yeşil rengin yoğun kullanımı kanserli hücreleri büyütebilir. Bir uzmandan yardım almadan yeşil rengi kanserli hastalarda kullanmayın. 

Mavi renk: Boyun bölgesinde bulunan 5. Şakrayla (boğaz şakra) ilgilidir. 5. şakra ses telleri, konuşma sistemi, boğaz, gırtlak, ilik ve kulakla ilgilidir. Tiroid bezi ile ilgili sorunlar da bu şakradaki enerji dengesizliklerinden kaynaklanmaktadır. Bu konularda sağlık sorununuz varsa mavi renkten yararlanabilirsiniz. Gökyüzünü seyretmek, mavi renkle meditasyon yapmak, mavi renkli bir taşı kolye olarak boynunuza takmak, mavi giysiler giymek ve mavi renkli bir ampülle aydınlattığınız bir odada her gün 10 dakika oturmak sizin için çok yararlı olacaktır. Patlıcan, kara üzüm ve kara erik yemeniz de sizin için çok faydalı olacaktır.
Mavi renk renk terapide şu rahatsızlıklar için kullanılır; Ateş kulak enfeksiyonları, bitkinlik, yanıklar, ülser, cilt tahrişleri, sinir, vajinal enfeksiyonlar, karın ve sırt ağrıları, aşırı heyecan, hiper aktivite, basur, gebelik zehirlenmesi. 
Dikkat: Mavi ışığı 30 dakikadan fazla kullanmayın. Aksi halde bitkinlik verir. Eğer yanlışlıkla kullanıldıysa bir kaç dakika sarı yada turuncu ışık vermek iyi gelir. Kas kasılmaları, felç ve zayıf kan dolaşımında mavi rengi kullanmayın. 

Çivit mavisi: İki kaşın arasında bulunan 6. şakrayla (üçüncü göz şakra) ilgilidir.Bu şakra vücutta endokrin bezleri ve beyin üzerinde etkilidir. Özellikle zihinsel sorunlarda çivit mavisinin inanılmaz bir iyileştirme etkisi vardır. Hafızayı güçlendirir, refleksleri arttırır, sezgi gücü üzerinde etkilidir. Depresyon gibi ruhsal hastalıklarda ve stresten kaynaklanan sorunlarda son derece etkilidir. Zihin fonksiyonlarınızı güçlendirmek ve beyinle ilgili rahatsızlıklarınızda çivit mavisi rengin iyileştirici özelliklerinden yararlanabilirsiniz. Gece gökyüzünü seyredin, çivit mavisi kıyafetler giyin, çivit mavisi taşlardan yapılmış takılar takın ve bu renkle meditasyon yapın. Çevrenizde çivit mavisi objeler bulundurun ve iş yerinizde bu renge ağırlık verin. 
Çivit mavisi renk, renk terapide şu rahatsızlıklar için kullanılır; Ani krizler göz iltihapları, zatürre,  tiroid bezinin az çalışması, bademcik iltihabı 
Dikkat: Şizofreni de çivit mavisi kullanmayın. Ayrıca çocuklarda kullanımı uygun değildir. 

Beyaz ve Mor renkler: Başın tam tepesinde bebekken bıngıldağın bulunduğu bölgede yer alan 7. Şakrayla (tepe şakra) ilgili renklerdir. 7. şakra hipofiz bezleri, akıl fonksiyonları, epilepsi, sinir hastalıkları gibi sağlık sorunlarıyla ilgilidir. Bu şakra ayrıca diğer şakraları da enerji olarak etkilediğinden çok büyük bir öneme sahiptir. Yukarıda yer alan sağlık sorunlarını yaşayanlar gibi diğer renklerde anlatılan sağlık sorunlarını yaşayanlarda özellikle beyaz ve mor renklerden yararlanmalıdırlar. Beyaz renge hayatınızda daha fazla yer verin, beyaz taşları takı olarak kullanın, meditasyon yapın, sessizliğin sesini dinleyin, etrafınızda beyaz çiçekler ve objeler bulundurun. Ayrıca mor renginde bu şakrada önemli etkileri vardır. Patlıcan, pancar, mor lahana gibi bitkiler bu hastalıklara iyi gelmektedir. Ayrıca mor renkli taşlar ve mor ışıkta size iyi gelecektir. 

RENKLER VE TAMAMLAYICI RENKLERİ 

Kırmızı -------- Turkuaz 
Turuncu -------- Mavi 
Sarı -----------Mor 
Yeşil ----------Eflatun 

Bir çalışmada uygulanan ana renkten sonra tamamlayıcı rengi bir kaç dakika uygulamak panzehir etkisi yapacaktır ve oluşabilecek sorunları giderecektir. Örneğin kırmızı kan dolaşımını arttırırken arkasından bir kaç dakika turkuaz uygulamak oluşabilecek kızarıklıklara engel olacaktır. 

Yorumlar
Yorum yaz